کودکان و نوجوانان به روش‌های بسیار متفاوتی پریشانی‌های هیجانی و مشکلات عاطفی‌شان ابراز می‌کنند.گاهی اوقات ممکن است:
• احساس ناشاد بودن، نگرانی و ترس داشته باشند ولی نمی‌توانند این احساسات را توضیح دهند.
• به والدینشان بچسبند زیرا آن‌ها در مورد از دست دادن والدینشان می‌ترسند.
• نمی توانند انرژی و خلاقیتشان را به به گونه های هدایت کنند که استعدادهایشان شکوفا شود.
• رفتارهای آیینی یا ترس‌هایی دارند زیرا در موقعیت مشکلی گرفتار شده اند و احساس درماندگی می‌کنند.
• نمی‌دانند چگونه دوست پیدا کنند یا احساس تعلق به دیگران در مدرسه یا خانواده داشته باشند؛ در نتیجه از ارتباطات اجتماعی کناره گیری می‌کنند.
• به صورت پرخاشگرانه رفتار می‌کنند زیرا نمی‌توانند اعمالشان را کنترل کنند یا نمی‌توانند روش‌هایی برای ابراز احساساتشان پیدا کنند.
گاهی اوقات کودکان بسیار گریه می‌کنند یا نمیتوانند الگوهای منظمی از خواب یا خوردن داشته باشند و والدین نمی‌دانند چگونه به فرزندانشان کمک کنند.

گاهی اوقات کودکان و نوجوانان:
• در مدرسه نمی توانند درس‌ها را یاد بگیرند زیرا ذهنشان بیش از حد به افکار یا احساستشان مشغول است.
• بلد نیستند با تجربیات مشکل زندگیشان به صورت موثر درگیر شوند و این مشکلات را درک نمی‌کنند.
• احساس بی قراری می‌کنند یا نمی‌توانند آرام بمانند زیرا آن‌ها روش‌های مناسب و درستی برای ایجاد آرامش و اطمینان در خودشان را بلد نیستند.
• به خودشان نگرش‌های منفی دارند و نمی‌توانند احساس خوبی در مورد خودشان داشته باشند.

گاهی اوقات نوجوانان:
• در مورد هویت خودشان و آینده‌شان احساس سردرگمی می‌کنند.
• از داروها یا مواد مخدر برای بهتر شدن احساسشان استفاده می‌کنند زیرا احساس افسردگی می‌کنند.
• به اختلالات خوردن مبتلا می‌شوند زیرا از آن به عنوان راهی که احساساتی را که نمی‌توانند به زبان بیاورند استفاده می‌کنند.
• گاهی اوقات کودکان و نوجوانان به تلاش‌هایی که والدینشان به قصد کمک به آن‌ها انجام می‌دهند، پاسخ نمی‌دهند.

چنین رفتار‌ها و احساساتی اغلب احساس رفاه فرد را دچار مشکل می‌کند و موجب می‌شود ظرفیت‌های عقلانی، هیجانی و اجتماعی کودک و نوجوان رشد نکند.


چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیمراه حل هایی برای مقابله با مشکلات و اختلالات دوران کودکی و نوجوانی وجود دارد. رواندرمانی با شیوه های مختلف و رویکردهای گوناگونی در رده سنی کودک و نوجوان انجام میشود که اثربخشی بعضی از آنها در مطالعات دیده شده است.
مراحل درمان شامل موارد زیر است:
ارزیابی و تشخیص:
هرگونه مداخله و اقدامی در رواندرمانی کودکان و نوجوانان با ارزیابی آغاز می‌شود. این گام ابتدایی شامل اطلاعاتی در مورد کودکان، نوجوانان و منابع لازم و در اختیار آن‌ها می‌باشد. در این مرکز ارزیابی توسط روانپزشک کودک و نوجوان و ارزیابان آموزش دیده با استفاده مصاحبه، آزمون و حتی در صورت لزوم آزمایش‌های پزشکی و رفتاری می‌باشد. طراحی درما‌ن‌ به صورت فردی براساس نتیجه‌ی ارزیابی و احتیاجات افراد می‌باشد.
رواندرمانی:
برای کمک به کودکان و نوجوانان این گام پس از ارزیابی و براساس طرح درمان آغاز می‌شود. جلسات شامل رواندرمانی فردی با کودک و نوجوان، بازی درمانی و آموزش والدین بر حسب نیاز می‌باشد. اکثر مداخلات رواندرمانی برای کودکان و نوجوانان در این مرکز براساس رویکرد شناختی و رفتاری می‌باشد که موثر بودن آن‌ها از طریق پژوهش‌ها به اثبات رسیده است. جلسات رواندرمانی معمولا یک یا دو بار در هفته می‌باشد.
دارودرمانی:
در برخی از اختلالات رفتاری در دوران کودکی و نوجوانی نیاز به کنترل علائم از طریق دارو می‌باشد. در این مرکز در صورت نیاز به چنین مواردی با تشخیص توسط روانپزشک کودک و نوجوان دارو تجویز می‌گردد.
راهنماهای تحولی و رشدی:
در برخی از موارد نیاز به دادن اطلاعات به والدین در مورد رفتارهای کودک و نوجوان در هر دوره سنی می‌باشد. در واقع در مواردی مرز بین اختلالات و رفتارهای بهنجار در دوران کودکی و نوجوانی بسیار باریک است. مانند مشکلاتی که در دوران نوجوانی پدید می‌آید و خانواده نمی‌داند که در برابر این رفتارها چه واکنش‌هایی نشان دهد. این خدمات به والدین به صورت مستقیم یا به صورت مستقیم و یا بصورت کارگاه برگزار می‌شود کهکه در آن ویژگیهای مناسب رشدی و چگونگی تعامل با مشکلات را به والدین آموزش می‌دهد.
ارجاع:
در صورت موجود نبودن بعضی از خدمات مورد نیاز در این مرکز، ارجاع مناسب توسط درمانگران به سایر مراکز درمانی صورت می گیرد
مشاوره تحصیلی: یکی از مواردی که در دوران کودکی و نوجوانی موجب نگرانی بسیاری از والدین می‌شود مشکلات تحصیلی می‌‌باشد. در این مرکز روانشناسان آموزش دیده به منظور راهنمایی والدین و فرزندان آن‌ها در امور تحصیلی هستند که می‌توانند در این زمینه خدمات رسانی کنند.


جهت تعیین وقت می‌توانید با ما تماس بگیرید:
021-22632356
021-22632357

آدرس:
تهران-خیابان شریعتی - پایین تر از صدر
خیابان خاقانی- جنب بیمارستان جواهری پلاک 50 واحد 1