اهمیت عملکرد تحصیلی:


عملکرد تحصیلی در گروه‌هایی که مشغول به تحصیل هستند را می‌توان نشانگر عملکرد نهایی افراد دانست. در واقع عملکرد تحصیلی در کودکان، نوجوانان و جوانان معادل عملکرد شغلی در بزرگسالان است. پیامد بسیاری از مشکلات سلامت روان و اختلالات روانپزشکی در افراد مشغول به تحصیل افت عملکرد آنان در زمینه‌های تحصیلی می‌باشد. بدین ترتیب بسیاری از اوقات افت تحصیلی در کودکان، نوجوانان و دانشجویان زنگ هشداری می‌باشد که به ما نشان می‌دهد که فرد نیازمند مداخله روانشناختی است. البته اهمیت عملکرد تحصیلی بدینجا ختم نمی‌شود.
در بسیاری از افراد افت عملکرد تحصیلی رابطه دوجانبه‌ای با وضعیت سلامت فرد دارد. این مساله به خصوص در ابتدای نوجوانی که عزت نفس شکننده است اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. وقتی نوجوان یا کودک دچار افت عملکرد تحصیلی می‌شود، نوجوان با ناکامی روبه رو می‌شود و در نتیجه عزت نفس فرد کاهش می‌یابد. کم شدن عزت نفس به نوبه خود موجب مشکلات روانشناختی از جمله افسردگی، اضطراب و کناره گیری از فعالیت‌های تحصیلی می‌شود. بنابراین یک چرخه معیوب ایجاد می‌شود که فرد را در معرض خطر قرار می‌دهد. بدین طریق فرد در این مرحله نیازمند مداخله و شکستن این چرخه معیوب می‌شود.
همچنین در افرادی که دچار اختلالات و مشکلات روانشناختی می‌شوند، پس از بهبود از تحصیل خود عقب افتاده اند. بنابراین در این موارد فرد نیاز دارد که به صورت فوری به عملکرد پیشین خود دست یابد. در این موارد گاهی از مداخلات مستقیم و فوری استفاده می‌شود که سعی می‌کنند فرصت های از دست رفته جبران شود.
نقش عملکرد تحصیلی در دنیای امروز نیازمند توجه به سزایی است. چرا که نقش تحصیلات در آینده فرد به شدت مورد توجه است. نقش تحصیل برای افراد فراتر از یک وظیفه عادی است و در بسیاری از اوقات پله‌هایی برای کسب موفقیت در بزرگسالی است. رقابت در رسیدن به موفقیت‌های تحصیلی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین تبدیل شده است و در واقع بسیاری از اوقات والدین پیامد تلاش‌های خود را در پرورش فرزندانشان با این معیار ارزیابی می‌کنند.
توجه به عملکرد تحصیلی در دوران نوجوانی در برهه‌هایی از زندگی فرد اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند. یکی از این موارد کنکور است که سالیانه چند صد هزار نفر برای به دست آوردن کرسی‌های معدود دانشگاه های برتر با یکدیگر تلاش می‌کنند. این رقابت ‌های مشکل تحصیلی نیز بیش از پیش نقش تحصیل را در زندگی افراد به ما نشان می‌دهد.

مداخلات در جهت عملکرد تحصیلی چگونه است؟


ما دو دسته از مداخلات را به صورت کلی برای عملکرد تحصیلی افراد در نظر می‌گیریم: مداخلات مستقیم و مداخلات غیر مستقیم.
مداخلات غیر مستقیم شامل آن دسته از مواردی است که مشکلات واسطه‌ای همچون مشکلات سلامت روان و اختلالات روانشناختی موجب افت عملکرد تحصیلی در افراد شده است. در این قسمت با تشخیص روانپزشک و روانشناسان متخصص طرح درمانی برای از میان برداشتن و غلبه کردن بر این مشکلات روانشناختی طرح ریزی و اجرا می‌شود. در این موارد امید است که فرد پس از رفع مشکلات به سطح تحصیلی سابق بازگردد و در جهت شکوفا کردن استعداد‌های تحصیلی خود گام بردارد.
همانطور که ذکر شد در واقع بسیاری از اوقات فرد نیازمند است که در جهت عقب افتادگی تحصیلی خود پس از بهبود مشکلات روانشناختی گام بردارد یا حتی در برهه‌ای از زندگی خود را از لحاظ تحصیلی ارتقا دهد که در دوران نوجوانی این مساله نمود بارزتری دارد. در اینجا به مداخلات مستقیم‌تری احتیاج داریم. مداخلات مستقیم در این زمینه شامل برنامه ریزی، توصیه‌های مستقیم و آموزش مهارت‌ها و حل مساله است که کودک و نوجوان برای ارتقای عملکرد تحصیلی بدان نیاز دارد. اکثر مداخلات تحصیلی مستقیم در دوران کودکی و نوجوانی نیازمند حل مساله فوری است.

ما چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟


مرکز تخصصی روانشناسی و روانپزشکی مهرآئین با داشتن کادری مجرب در زمینه‌های روانشناسی و روانپزشکی می‌تواند در جهت مشاوره تحصیلی به کودکان، نوجوانان و دانشجویان خدمات مناسبی را ارائه کند.
در این مرکز مشاوره تحصیلی براساس ارزیابی‌های اولیه مبتنی بر توانمندی‌ها و نقاط ضعف فرد می‌باشد. در این راستا ما سعی داریم با رویکردی مثبت نگر مشکلات تحصیلی را در افراد برطرف کنیم و آنان را در جهت شکوفایی استعدادهای تحصیلی آنان هدایت کنیم. بنابراین مشاوره تحصیلی در این مرکز براساس آموزش مستقیم، ایجاد انگیزه، برنامه ریزی و حل مساله می‌باشد.
آموزش مستقیم بسیاری از اوقات دادن اطلاعات تحصیلی و مورد نیاز برای افراد است. آموزش مستقیم برخی از اوقات آموزش مهارت‌های مدیریت استرس، افزایش تمرکز و غیره نیز می‌باشد. همچنین سعی می‌شود با رویکردی مثبت در جهت ایجاد انگیزه در مراجعان تلاش شود تا نقاط قوت خود را به حداکثر برسانند. همچنین برنامه ریزی و مهارت‌های حل مساله در زمینه‌های تحصیلی از مواردی می‌باشد که ما برای مراجعان خود در نظر گرفته‌ایم.

جهت تعیین وقت می‌توانید با ما تماس بگیرید:
021-22632356
021-22632357

آدرس:
تهران-خیابان شریعتی - پایین تر از صدر
خیابان خاقانی- جنب بیمارستان جواهری پلاک 50 واحد 1